Hyvinkäälle ja Riihimäelle pintavesien seurantaohjelmat
Vesiensuojeluyhdistys on laatinut Hyvinkään ja Riihimäen ympäristökeskuksille järvien, lampien ja purojen seurantaohjelmat. Seurannalla kootaan tietoa vesistöistä, joilla on erityisiä luontoarvoja tai virkistyskäyttöpaineita. Ohjelmissa näytteenotot ajoittuvat määrävuosina kunnan eri alueille. Hyvinkäällä on kartoitettu myös luonnontilaisten tai lähes luonnontilaisten lähteiden veden laatua.
Ajankohtaista
Esittelyssä Luhtajoki!
07.01.2026Tunnetko Luhtajoen ja sen eri osuuksien monet nimet? Luhtajoen valuma-alueelta löytyy Etelä-Suomen mittapuulla muutamia erikoisuuksia, kuten vapaana virtaava vesiputous ja
Viestejä Vantaanjoelta 4/2025
23.12.2025Vuoden viimeisessä Viestissä kerrotaan ensi vuonna alkavista hevostallien neuvonta- ja Vantaanjoen vesistö-hankkeista sekä veden laadusta loppuvuoden näytteenotoissa. Lue lisää täältä!
Blogissa TET-harjoittelijan mietteitä
15.12.2025Millaista oli TET-harjoittelu yhdistyksessä? Lue 9. luokkalaisen Elmo Kyytisen blogi!



