Viestejä Vantaanjoelta 3/2022
Poikkeuksellisen kuiva syksy tuo mukanaan hyviä ja huonoja uutisia. Vantaanjoen vesi on ollut poikkeuksellisen kirkasta, kun valuma-alueelta ei ole huuhtoutunut vesistöön saviainesta. Veden vähyys aiheuttaa kuitenkin hankaluuksia eliöstölle: pienet uomat ovat kutistuneet ja esimerkiksi taimenten kutu vaikeutuu. Lue tiedotteestamme myös puhdistamonhoitajien koulutuspäivistä sekä Metsähankkeen kuulumiset!
Ajankohtaista
Esittelyssä Luhtajoki!
07.01.2026Tunnetko Luhtajoen ja sen eri osuuksien monet nimet? Luhtajoen valuma-alueelta löytyy Etelä-Suomen mittapuulla muutamia erikoisuuksia, kuten vapaana virtaava vesiputous ja
Viestejä Vantaanjoelta 4/2025
23.12.2025Vuoden viimeisessä Viestissä kerrotaan ensi vuonna alkavista hevostallien neuvonta- ja Vantaanjoen vesistö-hankkeista sekä veden laadusta loppuvuoden näytteenotoissa. Lue lisää täältä!
Blogissa TET-harjoittelijan mietteitä
15.12.2025Millaista oli TET-harjoittelu yhdistyksessä? Lue 9. luokkalaisen Elmo Kyytisen blogi!



