Viestejä Vantaanjoelta 3/2024
Biologinen seuranta on taputeltu Vantaanjoen vesistöalueella tämän syksyn osalta. Syyskuussa otettiin piileväseurannan näytteet ja saatuja tuloksia käytetään pintavesien ekologisen tilan arviointiin.
Lisäksi yhdistys on toteuttanut ensimmäisen verkkokoekalastuksensa Espoon Sahajärvellä. Uusimmassa tiedotteessamme kerrotaan myös kuulumisia Palojoki palaa! -hankkeesta ja yhdistyksen toiminta-alueelle myönnetyistä ansiomitaleista. Lue lisää!
Ajankohtaista
Esittelyssä Luhtajoki!
07.01.2026Tunnetko Luhtajoen ja sen eri osuuksien monet nimet? Luhtajoen valuma-alueelta löytyy Etelä-Suomen mittapuulla muutamia erikoisuuksia, kuten vapaana virtaava vesiputous ja
Viestejä Vantaanjoelta 4/2025
23.12.2025Vuoden viimeisessä Viestissä kerrotaan ensi vuonna alkavista hevostallien neuvonta- ja Vantaanjoen vesistö-hankkeista sekä veden laadusta loppuvuoden näytteenotoissa. Lue lisää täältä!
Blogissa TET-harjoittelijan mietteitä
15.12.2025Millaista oli TET-harjoittelu yhdistyksessä? Lue 9. luokkalaisen Elmo Kyytisen blogi!



